بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی در معنی لغوی به هر نوع عملیاتی که در بستر اینترنت موجب یافتن مشتری و فروش محصولات یا خدمات به وی شود را می‌نامند. اما اصلی ترین معنی و مفهوم بازاریابی اینترنتی واقعا چیست؟

اصلی ترین مفهوم بازاریابی اینترنتی در این جمله خلاصه می‌شود :

(ایجاد ترافیک و تبدیل بازدیدکننده به خریدار و سپس مشتری وفادار)

 

بازاریابی اینترنتی

در این مقاله سعی دارم جز به جز تعریف ارایه شده از بازاریابی اینترنتی را به صورت کامل برای شما شرح بدهم.

الف. ایجاد ترافیک

برای اینکه ابتدا بازدیدکننده داشته باشیم نیازمند ایجاد ترافیک هستیم. باید یک سری ترافیک بازدیدکنندگان را روی سایت خود بیاوریم. چطور این کار امکان پذیر است؟

برای ایجاد ترافیک روی وب سایت می‌توان از دو روش زیر استفاده کرد :

۱. ترافیک رایگان

با استفاده از موتور جستجوی گوگل و بهینه کردن صفحات محصول ، می‌توانید بازدیدکنندگان هدفمند را به سایت خود جذب کنید. برای اینکار باید اصول سئو را بلد باشید. سئو چیست؟ در سری مقالات مخصوص به مبحث آموزش سئو به این موضوع به صورت مفصل پرداخته می‌شود. در اینجا فقط بدانید که سئو یا در اصل SEO به اقدماتی گفته می‌شود که با انجام آنها روی صفحات سایت خود می‌توان در رتبه‌های اول نمایش جستجو گوگل حضور داشت و حداکثر مخاطب هدفمند که به آن محصول یا خدمت نیاز دارند را جذب کرد. این کار به صورت رایگان انجام می‌شود و شما هیچ هزینه‌ای به گوگل برای SEO نمی‌پردازید. با سئو گوگل می‌توانید ترافیک رایگان به سمت سایت خود جذب نمایید. این نوع جذب ترافیک بهترین و کم هزینه ترین و در عین حال پر اثرترین روشی است که می‌توانید برای جذب مخاطب استفاده نمایید.

 

بازاریابی اینترنتی۱

 

سایر روش‌های رایگان جذب ترافیک

۱.۱. کامنت نویسی

در این روش به سایت‌های مرتبط و دارای رتبه بالا مراجعه می‌کنید و ضمن تشکر و نوشتن کامنت مرتبط با مقاله‌ای که نوشته شده است، در انتها آدرس سایت خود را نیز درج می‌کنید. نکته مورد توجه اینست که نباید طوری کامنت بنویسید که شکل و شمایل تبلیغ داشته باشد زیرا به صورت اسپمر شناخته خواهید شد. نکته بعدی اینکه ممکن است طراح سایت و یا وبمستر جلوی پخش لینک‌ها را بگیرد. در کل این یک روش با ریسک بالاست و مورد تایید ما هم نیست اما به‌دلیل استفاده گسترده دیدیم بهتر است شما را هم با آن آشنا کنیم.

 

بازاریابی اینترنتی۲

 

۲.۱. عضویت در انجمن‌‌های مرتبط

می‌توانید در انجمن‌های مرتبط با کار خود عضو شوید و به سوالات سایر کاربران پاسخ دهید و در عین حال لینک سایت خود را نیز در زیر تمام پست‌های خود درج کنید. با این روش هم به صورت مفید در سطح وب ظاهر شدید و همینطور به تبلیغ سایت خود نیز پرداخته‌اید.

 

بازاریابی اینترنتی۳

 

۳.۱. عضویت در شبکه‌های اجتماعی

سریعا به اسم سایت خود در شبکه‌های اجتماعی عضو شوید و آدرس سایت خود را در قسمت بیوگرافی درج کنید. این کار به سئو سایت شما بسیار کمک خواهد کرد. ضمنا در این شبکه ها به صورت حرفه‌ای و منسجم ظاهر شوید. این کار به برند‌سازی شما کمک شایانی خواهد کرد و کاربران را به صورت مستقیم وارد وب‌سایت شما خواهند شد. از طرفی ، با درج آدرس سایت خود در زیر تمام پست‌ها و یا در پروفایل خود ، دسترسی کاربران را به سایت خود تسهیل خواهید کرد.

 

بازاریابی اینترنتی۴

۲. ترافیک پولی

برای ایجاد ترافیک روی سایت خود می‌توانید روش‌‌های پولی را نیز امتحان کنید. این روش‌‌ها عبارتند از :

۱.۲. تبلیغات گسترده در سایت‌های مشهور و یا مرتبط با کسب و کار شما.

۲.۲. ارسال رپورتاژ آگهی در سایت‌های مرتبط با کسب و کار شما و درج نام آدرس وب‌سایت در آن

۳.۲. تبلیغات در شبکه‌‌های اجتماعی

۳.۳. تبلیغ در گوگل یا گوگل ادورز Google Adwords

نکته بسیار مهمی که در رابطه با تبلیغات پولی مطرح است هزینه هایی ایست که به سیستم کسب و کار شما تحمیل می‌کند و شما باید قبل از اجرای هر کدام از این تبلیغات استراتژی خاصی طراحی کرده باشید وگرنه، ممکن است هزینه‌های زیادی را در مورد انجام دهید و در نهایت هیچ‌گونه جوابی نگیرید! پس ابتدا با ایجاد ترافیک به صورت رایگان شروع به بازارابی اینترنتی نمایید و سپس بعد از چندین اجرای موفق ترافیک رایگان (مخصوصا با مباحث سئو) و ایجاد یک شبکه از مشتریان سراغ روش‌های ترافیک پولی بروید.

بازاریابی اینترنتی۵

ب. تبدیل بازدیدکننده به خریدار

از تقسیم تعداد بازدیدکنندگان سایت شما به تعداد افرادی که از سایت خرید می‌کنند به یک نرخ تبدیل می‌رسیم که هر چه این عدد بالاتر باشد، شما در بازاریابی اینترنتی که انجام داده‌اید موفق‌تر بوده‌اید! برای اینکه بتوانید این نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدارد را بالاتر ببرید نیاز به چندین روش مختلف دارید که در زیر به صورت فهرست‌وار به آنها اشاره می‌کنم و برای کدام مقالاتی به صورت جداگانه ارایه می‌شود.

۱.طراحی لندینگ پیج یا صفحات فرود

لندینگ پیج چیست؟ صفحات فرود به صفحات مجزایی از سایت شما گفته می‌شوند که به صورت جذابی طراحی شده است و کاربران را به انجام کاری خاص سوق می‌دهد.برای مشاهده مقاله لندینگ پیج چیست روی لینک آن کلیک نمایید.

 

بازاریابی اینترنتی۶

۲.بهبود سرعت سایت

برای اینکه بازدیدکنندگان سایت بتوانند به راحتی بین صفحات سایت شما منتقل شوند، می‌بایست سایت شما از سرعت بارگذاری قابل قبولی برخوردار باشد در غیراینصورت آنها از دیدن سایت شما صرف‌نظر خواهند کرد.

۳.طراحی سایت

طراحی سایت باید به صورت زیبا و کارآمد باشد و دارای User Interface (UI) به فارسی : رابط کاربری زیبایی و اصولی باشد تا کاربران را درگیر خود کند. در رابطه با بحث رابط کاربری به مراتب در سایت با شما بیشتر سخن خواهم گفت.

 

بازاریابی اینترنتی۷

 

۴.تولید مقالات هدفمند و با کیفیت

مقالات کپی و بی‌کیفیت اصلا کمکی به نرخ تبدیل شما نخواهند کرد که هیچ...! به نظر من ترافیکی هم وارد سایت شما نخواهد شد که حتی به خریدار تبدیل شود. برای تولید مقالات خود وقت بگذارید و روی برند سازی خود کار کنید. هر چقدر مقالات بهتر و با کیفیت‌تری تولید کنید آنقدر فروش سایت شما بیشتر خواهد شد.

بدانید برای چه مقاله تولید می‌کنید؟ هدف شما از تولید مقالات چیست؟ آیا به یک فروش ختم می‌شود؟ آیا یک استراتژی دریافت ایمیل برای بازاریابی اینترنتی دارید؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند به نرخ تبدیل سایت شما کمک شایانی نماید!

 

بازاریابی اینترنتی۸

۵.تولید صفحه محصول حرفه ای

برای اینکه بتوانید نرخ تبدیل بازدیدکننده به خریدار را افزایش دهید، روی صفحه محصول خود کار کنید و با اصول حرفه‌ای طراحی صفحه محصول آشنا شوید. برای اینکه بدانید چطور یک صفحه محصول طراحی می‌شود می‌توانید به سایت دیجی‌کالا و یا سایت‌های معروف در زمینه کاری خود مراجعه نمایید و از آنها ایده بگیرید.

۶.پردازش رفتار کاربران در سایت

رفتار کاربران یا همان تجربه کاربری که به انگلیسی به آن user experience (UX) هم گفته می‌شود بایستی پردازش شود و این پردازش اثر مستقیمی روی افزایش نرخ تبدیل خواهد داشت. این پردازش دارای مراحل و ابزارهایی ایست که در سایت وبمستر منتور به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

 

بازاریابی اینترنتی۹

۷.بررسی و پیگیری سبد خرید‌های رها شده

ممکن است در زمان خرید کاربران صفحه خرید را گم کرده باشند یا اینترنت آنها قطع شده و یا به هر دلیل دیگری حواس آنها از ادامه خرید پرت شده و یا از پرداخت در آن لحظه منصرف شده باشند. با ارایه یک سری راهکار ها شما می‌توانید سبدهای خرید را رهگیری کرده و با مشتریان تماس بگیرید و آنها را ترغیب به خرید نمایید.

 

بازاریابی اینترنتی۱۰

 

ج. تبدیل خریداران به مشتریان وفادار

با استفاده از روش‌های ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل های طبقه‌بندی شده خاص به خریدارن می‌توان با ارایه روش‌هایی مانند ارسال کد تخفیف برای محصولات جدید به راحتی فروش بیشتری در سایت ایجاد کرد.

از روش‌هایی مانند ارسال پیامک در روزهای خاص مانند روز تولید و از این حیث می‌توان برند خود را برای مشتریان تداعی کرد و ایشان را تبدیل به مشتریان وفاداری کرد که همیشه برای برطرف کردن نیاز‌های خود به سایت شما مراجعه می‌نمایند.

این مقاله توسط آرش خمسه در وبسایت وبمستر منتور منتشر شده است. لطفا در هنگام بازنشر منبع آن را نیز ذکر نمایید.

/ 0 نظر / 23 بازدید